, vítejte na stránkách nutriční specialistky Mgr. Kateřiny Guziurové


DATUM
BMI
Zjistěte si BMI
Výška cm
Váha kg

KONTAKT
Email:
info@nutriporadna.cz
Telefon:
+420 777 589 908
+420 724 018 144
ICQ:
443008367

VÝSLEDKY KURZU SNIŽOVÁNÍ NADVÁHY (2007/2008)


  Cílem kurzu snižování nadváhy je naučit účastníky správným stravovacím a pohybovým návykům. Mění se množství, skladba jídla a režim příjmu potravy. Změny probíhají pomalu a postupně, měly by však přetrvat po celý život. Úspěchem není jen váhový úbytek, který by se měl dostavit při dodržování probíraných lekcí, neméně důležitá je i zvýšená zdatnost a lepší pocit ze sebe samého.

  Kurz ve školním roce 2007/2008 probíhal 11 týdnů a účastnilo se ho 10 mužů a 50 žen. Podíl klientů, kteří dokončili kurz je 86 %.
  Věk mužů se pohyboval mezi 35 – 58 lety, s průměrem 44 let. Průměrný věk žen byl 43 let (17 - 63 let). Průměrný úbytek hmotnosti u mužů je 8,8 kg (nejvyšší úbytek hmotnosti je 13,1 kg). U žen činí průměrný úbytek hmotnosti 5,1 kg (nejvyšší úbytek hmotnosti je 10,5 kg). Na obrázku č. 1 jsou uvedeny výsledky a úspěchy všech účastníků.

  BMI (body mass index) neboli index tělesné hmotnosti, hodnotí stupeň obezity podle vzorce: BMI = tělesná váha (kg)/výška (m)2. U všech mužů a většiny žen došlo ke snížení BMI, v průměru o 2,25 (v rozmezí 0 – 4,5). Po skončení kurzu, z obezity I. stupně sklouzlo do nadváhy šest mužů a dvaadvacet žen. V normě se nachází tři ženy. Hodnota BMI však může být zkreslena zejména větším podílem svalové hmoty (např. kulturisti) či zadržováním vody (např. otoky). Více pak prozradí množství tuku v těle.

  Optimální obsah tukové tkáně v těle představuje u mladších mužů 10 – 20 %, u starších mužů do 25 %. U žen by měla tuková tkáň v rozmezí 18 – 30 %, u starších žen se toleruje až 35 %. U obézních mužů přesahuje tuk 25 % a u žen 30 % tělesné váhy. Množství tuku v těle lze určit různými metodami (měřením podkožního tuku kaliperem nebo měřením elektrické vodivosti lidského těla přístrojem BODYSTAT či OMRON). Ke stanovení tuku v těle byl použit přístroj OMRON.
  Průměrný úbytek tuku v těle byl u mužů 5,5 kg a u žen 4,5 kg. Vlivem snížení tuku v těle se v normě nachází čtyři muži a pět žen.

  Obvody pasu a boků se změnily také k lepšímu. Průměrná hodnota pas/boky v centimetrech se u mužů změnila ze 113,5/115,5 na 105,5/110,5. Obvod pasu průměrně klesl o 7,8 cm a obvod boků o 4,9 cm. Průměrná hodnota pas/boky (cm) se u žen změnila ze 102/116 na 95/111,7. Obvod pasu žen průměrně klesl o 7,3 cm a obvod boků o 4,4 cm.
  Obvod pasu se využívá ke zhodnocení zdravotních rizik. Vysokému zdravotnímu riziku se vystavují osoby s obvodem pasu u žen vyšším než 88 cm, u mužů vyšším než 102 cm. Kromě třináct žen a tří mužů, jsou ostatní osoby stále ve vyšším riziku zejména srdečně-cévních komplikací související s obezitou.
  Pro ty, kteří mají rádi čísla a zajímá je, jak to vypadá se snižováním nadváhy podle věku je tady
obrázek č. 2. V tabulce můžete vidět, že průměrná hmotnost žen věkem stoupá, ale na průměrném úbytku hmotnosti během kurzu se významně nic nemění. Vše záleží na motivaci a trpělivosti účastníků.

Obrázek č. 3
Rekordmani

  Obrázek č. 3 popisuje šest osob, které jsou ve výsledku v něčem jedineční. První muž zhubnul nejvíce. Druhý snížil nejvíce tukové tkáně. A třetí muž si zasloužil pozornost díky sice menšímu úbytku na váze, ale jde vidět, že tento úbytek byl zejména v tukové tkáni. U žen jsou opět vybrány ty, které zhubly nejvíce na hmotnosti a v tukové tkáni. Třetí žena vzhledem k vyšší pohybové aktivitě nabyla svalovou hmotu, hmotnost se snížila o pouhých 3,8 kg, zato tělesného tuku ubylo o 5,3 kg. Jsou zde uvedeny také starší ženy, které se mají čím chlubit. Zde můžete vidět, že na věku a počáteční hmotnosti nezáleží, důležitá je motivace, která člověka vede k cíli. Nejčastějšími důvody ke snížení nadváhy účastníci uváděli zdravotní obtíže, zadýchávání se do schodů a subjektivní nespokojenost.
  Přes uvedené výsledky, se všechny osoby podrobily pozitivní změně, a to se odrazilo i na jejich zdravotním stavu. I když ještě nejsou všichni „v normě“, po redukci hmotnosti už o 5 až 10 % z původní váhy zdravotní rizika klesají (např. krevní tlak klesá o 5-10 mm Hg, což sebou nese snížení dávky léků). Po snížení váhy se upravuje metabolismus sacharidů a tuků. U diabetiků 2. typu může dojít ke zlepšení cukrovky. Se snížením váhy se rovněž prodlužuje délka života.
  Kurz přinesl nejen váhové úbytky, ale díky lepší tělesné kondici i lepší kvalitu života.

Frekvence úbytků hmotnosti

Novinky na Váš email: (Používá technologii Dokumenty Google)
Jste . návštěvníkem těchto stránek. Děkujeme. Na tomto webu se právě nachází .
Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO!
Stránky jsou optimalizovány pro Microsoft Internet Explorer 6.0 a vyšší, při rozlišení od 1024x768 pixelů!